niedziela, 3 kwietnia 2011

Economy. Jak kupić osłomuła?

Osłomuł, jest to krzyżówka ogiera konia domowego z klaczą osła. Nie rozmanaża się. Jadnak co to ma do ekonomi?
Otóż zanim Polska weszła do Uni, na granicy i w handlu, nie mówiło się " mam 100 sztuk osłomułów" tylko "100 sztuk towaru o numerze rejestracyjnym 01019090". W sumie obecnie też się nie mówi" mam osłomuły" tylko podaje się inny numer, obowiąujący w całej Unii. :D
Dziś zajmę się w skrócie pewnym kierunkiem handlu- importem.
Co jest ważne w transakcji iportowej osłomuła? Jakie są  czynniki, które definiują tą konkretnę transakcję?
Czy jest to:
1) koszt transportu?
2)koszt paszy?
3) stan zdrowia zwierzęcia?
4) masa? płeć?
5) cena?
6) waluta w jakiej dokonuje się transakcji?
7) warunki kontraktu?
Otóż. 7 razy NIE.
Te czynniki nie mają wpływu na sprowadzanie jekiego kolwiek towaru z zza granicy. Parametrem opłacalności  jest Kraj pochodzenia Towaru. Te narzędzia regulacyjne to polityka handlowa danego kraju. To kraj ustala, jaki jest  procent opłat za cło na granicy. Niektóre kraje obowiązuje 0%, inne 5, 7 czy 10%. Niektóre jednak mają zakaz, i choćby się dostało np. darowiznę 100 żywych osłomułów z Argentyny, i nie trzeba było ponosić żadnych opłat za transport, opiękę medyczną dla zwierząt czy paszę, a co jedyne by trzeba było zrobić, to odebrać je na granicy; TO I TAK nie wjadą one do kraju, jeśli na granicy nie ma porozumienia z  krajem pochodzenia zwierząt.
Przy żywym zwierzęciu, jakim jest np. osłomuł, mówimy o towarze jednorodnym i ustalenie kraju pochodzenia jest łatwe. Co jednak, gdy np. mamy do czynienia z puszczką sardynek? Przyjżyjmy się. Sardynki poławia się na morzach miedzynarodowych, paukuje się je do puszek produkowanych w Chinach, naklejka na opakowaniu jest produkowana w Niemczech, rybacy są Finami, koncern ma siedzibę we Francji, jednak właściciel jest Polakiem? W tym wypadku, ustala się specjane regulacje, prawa i zakazy, i jest to zapisane w umowie.
A więc: jak kupić osłomuła? Odp. Roztropnie, i  z wcześniejszym zapoznaiem się z polityką handlową kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz